TELESIS X1 IP – Sayısal Telefon Santrali

TELESIS X1 IP – Sayısal Telefon Santrali

Sinyalleşme Çeşitleri

Analog abone hatlarında:

Dekadik numara algılama
DTMF algılama
Arayan abone bilgisi (CLIP) ETSI 300 659-1 standardında belirtildiği üzere (FSK sinyali ilk iki zil tonu arasında gönderilir)
Tek çalma ile bekleyen mesaj var bilgisi
Görsel bekleyen mesaj var bilgisi (Akım kesme modunda mesaj bekletme lambası)

Analog trank hatlarda:

DC loop sinyalleşme
CLIP algılama
DTMF ve dekadik sinyalleşme
Ücretlendirme ve cevaplama algılaması (12kHz, 16kHz veya kutup değiştirme)
Ring Down Tie Trunk (RDTT, lokal batarya)
Analog E&M tranklarda:

Dekadik adres sinyalleşmeli darbeli hatlar
DTMF, MFC-R2, MF-R1 register sinyalleşen sürekli hatlar
CIS ülkelerinde yaygınca kullanılan sinyalleşme türleri:
ANI (Automatic Number Identification) algılama ve sorgulama
Adres sinyalleşmesi:
Dekadik
MFC-R1.5
Pulse Packet 1
Pulse Packet 2
Pulse Packet 3a
Pulse Packet 3b

Hat sinyalleşmesi:
CL-1B
OCL-1B
TCL-1B
CL-1VF
OCL-1VF
TCL-1VF

İki telli sayısal abone arayüzlerinde

ISDN 4B+D
Basic Rate ISDN (BRI) S0, Uk0 arayüzü:

DSS1 (EuroISDN)
2.048Mbit E1 (ITU-T G.703) arayüzleri:

Channel Associated Signaling (CAS)
Single bit E&M uyarlaması
2 bit ITU-T R1 2 bit ITU-T R2
CIS ülkelerde yaygınca kullanılan ANI (Automatic Number Identification) algılama ve sorgulama
CIS ülkelerinde yaygınca kullanılan sinyalleşme çeşitleri (CL-1B, OCL-1B, TCL-1B, CL-1VF, OCL-1VF, TCL-1VF, ZSL/SL, SLM gibi)
Common Channel Signaling (CCS)
DSS1 (EuroISDN TE yönünde)
DSS1 (EuroISDN NT yönünde)
ECMA QSIG (TE yönünde)
ECMA QSIG (NT yönünde)
ITU-T Signaling System No.7 ISUP
V5.2 LE Protokolü
V5.2 AN Protokolü

Arayüz Kartları

Telesis X1 telefon santralının analog abone kartları 16 adet abone arayüz devresine sahiptir. Abone arayüzü terminal ekipman dahil 3000 ohm sürebilecek ve ETSI 300 659-1 standardında FSK sinyali ile arayan abone bilgisi gönderecek şekilde tasarlanmıştır. ETSI 300 659-1 arayan abone bilgisi gönderme standardına göre FSK sinyali ilk ve ikinci zil sinyali arasındaki ilk uzun sessiz periyodda gönderilir. Abone kartlarının hem 600 Ohm resistiv hemde kompleks empedans modelleri vardır. Abone portlarının ITU-T K.20/K.21 standartlarına uygun olarak tasarlanmış yüksek voltaja karşı koruma devresi bulunmaktadır. Koruyucu önlemleri daha da arttırmak için, MDF`in içerisine yerleştirilen ana koruma devreleri kullanılabilir.

Telesis X1 telefon santralının 4B+D sayısal abone kartları üzerinde 15 adet port yer almakta ve bu portlara Telesis sayısal telefon setleri iki telli kablolar ile bağlanabilmektedir.

Telesis X1 telefon santralının analog DC loop trank kartı, DC hat besleme, kutup değiştirme, 12 ve 16 kHz ücretlendirme darbesi ve ETSI 300 659-1 standardına uygun FSK arayan numara bilgisi algılayıcıya sahip 8 devreden oluşur. Analog DC loop kartlarının hem 600 Ohm resistiv hemde kompleks empedans modelleri bulunur. Kartın yüksek voltaj ve yüksek akım koruması ITU-T K.20/K.21 standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Telesis X1 telefon santralında analog E&M trank kartının Tip-V bağlantısına olanak sağlayan 4 adet devresi bulunmaktadır. Her port 2 ya da 4 tel arayüzü olacak şekilde, devre kartının üstünde bulunan kısa devre köprüleri aracılığıyla ayarlanabilir. Yazılım, E&M hatlar üzerinden çeşitli hat ve adres sinyalleşmelerinin yapılabilmesini sağlayan ayarlar içerir. M teline bağlı, hatta DC akımını kontrol eden algılayıcı, uzakuç ekipmanındaki arızaları hisseder. Analog E&M kartı 600 Ohm resistiv referans empedansı için mevcuttur. Portları, giren, çıkan, çift yönlü ve kapalı olarak yazılım aracılığıyla işaretlemek mümkündür.

Telesis X1 telefon santralının Basic Rate ISDN kartı S0 ya da uK0 arayüzlerini destekler. Her S0 ya da Uk0 BRI kartının kapasitesi 8 devreye kadar çıkabilir. Toplam 2880 BRI desteği vardır. Noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya bağlantıları mümkündür.

Telesis X1 telefon santralında 2.048Mbit E1 sayısal arayüz kartının kapasitesi 4E1`e kadar çıkabilir. Telesis X1`deki maksimum E1 sayısı 120`dir. Her E1 arayüzü için 120 Ohm dengeli ya da opsiyonel 75 Ohm eşeksenli bağlantılar mevcuttur. Telesis X1, sistemde bulunan E1 portlarından herhangi birisine senkronize olabilir ya da kendi saatine bağlı olarak master rolü alabilir. Hat kodu AMI veya HDB3 olarak programlanabilir. Cyclic Redundancy Check (CRC4) her E1 arayüzü için ayrı olarak çalıştırılabilir. E1 portlarının her kanalı, ayrı ayrı giren, çıkan, çift yönlü veya kapalı olarak işaretlenebilir, böylece bölünmüş E1 bağlantısı kurmak mümkündür.

Telesis X1 telefon santralında 10/100 BaseT ethernet arayüzü, teminaller, gatekeeper`lar, registrar`lar, gateway`ler gibi binlerce H.323 ve SIP aygıtını destekler. IP-TDM gateway uygulamalarında aynı anda 32 adet çağrı yapılabilir. Medya şifrelemesi için AES-256 seçilebilir.

Sistem Kaynakları

Telesis X1 telefon santralının ortak kontrol fonksiyonları, merkezi bir yöntemle idare edilir. Telesis X1, endüstriyel tip bilgisayar (450 MHz Pentium veya daha yüksek işlemcili) tarafından yönetilir. Bu mimari, mikroişlemci teknolojilerinde varılan yeniliklerden hemen yararlanabilmesine olanak tanır. İşletim sistemi ve parametreler elektrik kesintilerinden etkilenmeyen yarı iletken (DiskOnChip) hafızalarda güvenli bir şekilde tutulur.

Telesis X1 telefon santralının teknolojik üstünlüğünü sağlayan kontrol ve anahtarlama ünitesi şu birimlerden oluşur:
Endüstriyel CPU (450 MHz Pentium ya da daha yüksek işlemcili)
Program ve parametre hafızaları
İşletim hafızaları
Elektrik kesintilerinden etkilenmeyen çağrı kayıtları hafızası
Anahtarlama devreleri
Ton jeneratörü ve sentezleyicisi
HDLC devreleri (Common Channel Signaling-CCS ve sistem kontrolü için)
Konferans kanalları
Yüksek kapasiteli (100 saat yada üzeri) ve çoklu kanal destekli, entegre Sayısal Ses Kayıt donanımı (DVR-Digital Voice Recorder)
Real Time Clock (RTC) Sistem mesaj (anons) hafızası
Entegre modem (14400bps, V.32bis)
Yönetim amaçlı seri port (PC, yazıcı veya harici modem bağlamak üzere programlanabilir)
Konsollar için seri port (Telesis NPS ve FPS konsolları)
Diğer servis devreleri (zamanlama, sinyalleşme devreleri gibi)

Modüler Yapı

Telesis X1 telefon santralı mekanik açıdan modüler bir mimariye sahiptir. Sistemin kurulması veya genişletilmesinde abone ve trank kartları eklenerek kapasite hızlı ve kolayca büyütülebilir.

Telesis X1 telefon santralı, bir CPU modül ile çevresel modüllerden oluşur. Onun üzerinde çeşit arayüz ve sinyalleşme düzenini desteklemesine rağmen Telesis X1 telefon santralında sadece iki cins çevresel modül vardır; analog ve E1 arayüzlerin yer aldığı XPMN ve BRI arayüzleri içeren BPMN modülü. Her çevresel modülün kendi DC-DC voltaj çevirici ve arayüz kartları için 15 yuvası vardır.

Telesis X1 telefon santralı, binlerce H.323 uç noktasının entegre gatekeeper`ına kayıt olmasına izin verir. Bu uç noktalar, kendi IP edresleri olan H.323 telefonlar (hard/soft) ile IP trunk yönlendiriciler olabilir. Telesis X1 birden fazla gatekeeper`ı aynı anda kayıt edebilmektedir.

Telesis X1 telefon santralı, binlerce SIP kullanıcının entegre registrar`ına kaydolmasına izin verir. Kullanıcılar, kendi IP adresleri olan SIP telefonlar (hard/soft) ile IP trunk yönlendiriciler olabilirler. Telesis X1 birden fazla registrar`ı aynı anda kayıt edebilmektedir.

Telesis X1 telefon santralında TDM devreleri, H.323 uçnoktaları ve SIP kullanıcıların hepsi birlikte bulunmaktadır.

Trafik Yönetim Kapasitesi

Telesis X1 telefon santralı, servis kalitesinde hiçbir düşüş olmadan 300,000 BHCA`ya kadar trafikte test edilmiştir.watch full Revival! film online

Telesis X1 telefon santralının Sayısal Sinyal İşleyicileri (DSP) kullanan ileri teknolojisi, saniyede yüz milyonlarca işlem yapabilecek kapasitededir. Çok akıllıca tasarlanmış algoritmalarla yönetilen sistem olanakları, santralın fazla yüklenme olasılığını nerdeyse imkansız kılar.

Telesis X1 telefon santralı, binlerce H.323 uç noktasının entegre gatekeeper`ına kayıt olmasına izin verir. Bu uç noktalar, kendi IP adresleri olan H.323 telefonlar (hard/soft) ile IP trunk yönlendiriciler olabilir. Ayrıca, Telesis X1 birden fazla gatekeeper`ı aynı anda kayıt edebilmektedir. IP`den IP`ye yapılan çağrılarda medya, direk bir H.323 uç noktasından diğer H.323 uç noktasınadır, bu tip çağrılarda sistem kanal kaynakları kullanılmaz (sözgelimi; anahtarlama matrisindeki PCM kanalı). Telesis X1, önceden tanımlı her kayıtlı uç noktası profili için adres çözümleme ve bazı başka servisler sağlar. Böyle çağrılarda Telesis X1, softswitch olarak çalışır. Aynı anda IP`den IP`ye birçok H.323 çağrısı yapılabilir.

Telesis X1 telefon santralı, binlerce SIP kullanıcının entegre registrar`ına kaydolmasına izin verir. Kullanıcılar, kendi IP adresleri olan SIP telefonları (hard/soft), IP trunk yönlendiriciler olabilirler. Telesis X1 birden fazla resgitrar`ı aynı anda kayıt edebilmektedir. IP`den IP`ye yapılan çağrılarda medya, direk bir SIP kullanıcıdan diğerinedir, bu tip çağrılarda sistem kanal kaynakları kullanılmaz (sözgelimi; anahtarlama matrisindeki PCM kanalı). Böyle çağrılarda X1, softswitch olarak çalışır. Aynı anda IP`den IP`ye birçok SIP çağrısı yapılabilir.

Ayrıca, Telesis X1 telefon santralı, IP-TDM gateway yeteneğindedir.

Yazılım

Telesis X1 telefon santralı, yönetim yazılımını kendi bünyesinde bulunduran (SPC-Stored Program Controlled) bir sistemdir. Santral işletim sistemi yazılımı Xymphony, Telesis tarafından X1 için özel olarak geliştirilmiştir.

Sahada Xymphony`nin yeni bir sürümünün yüklenmesi, Telesis X1 telefon santralının bağlı bulunduğu yönetici bilgisayarından programı indirerek, sistemin çalışmasını duraklatmaksızın yapılabilir.

Xymphony`nin birçok özelliklerinden biri olan gelişmiş yol atama tablosu yaratabilme yeteneği sayesinde en düşük maliyetli yönlendirme (LCR), ücretlendirme tabloları ve çeşitli abone/trank sınıfları oluşturmak mümkündür.

Bir çok programlanabilir parametresi ile Xymphony, trafik yönetimini esnek ve verimli hale getirir. Herşeyin bütünleşik olduğu işletim sistemi ile, kullanıcı ihtiyacı olan özellikleri, sistem hangi kapasitede olursa olsun kolaylıkla programlanabilir, böylece sistem kurulu olduğu firmanın ihtiyaçları ile beraber, yazılım değişikliğine ihtiyaç duymadan büyüyebilir.

Sistem Yönetimi ve Ücretlendirme

Santral raporlama yazılımı Xtools, Windows işletim sistemi altında çalışan PC`lerde kullanılır. Sistemin programlanması, detaylı görüşme kayıtlarına ulaşmak ve işletim sistemi Xymphony`nin yeni sürümlerinin yüklenmesi sahada lokal olarak bağlı bilgisayardan veya uzaktan Telesis X1 telefon santralına bağlanarak yapılabilir. Sistemin hertürlü ayarının yapılması, çalışmayı etkilemeden gerçekleştirilebilir. Santral yönetim yazılımı

Xtools`in özellikleri;

abone yönetimi
yol atama yönetimi
trank devrelerinin yönetimi
ücretlendirme yönetimi
sinyalleşmenin detaylı monitör edilmesi
detaylı görüşme kayıt istatistiklerini de kapsayan trafik ölçümleridir.
Xymphony`nin çok güçlü olduğu bir konu çağrı ücretlendirmesidir. 16 rakama kadar önnumara analizi yapılabilir. Aranan yön bazlı ücretlendirme tabloları aşağıdaki kriterlere göre tanımlanabilir:
birim ücretlendirme periyodu aranan yöne,
haftanın gününe ve günün saatine göre,
tatiller ve diğer özel günler için farklı birim ücretlendirme periyodu,
sabit ücretli aramalar, ücretsiz aramalar.
Ücretlendirme periyodları 100 milisaniye ve katları olarak belirlenebilirler. Bir ücretlendirme periyodu 100 milisaniyeden birkaç dakikaya kadar sürelendirilebilir. Arzu edilir ise, ücretlendirme için bağlanılan üst santraldan alınacak ücretlendirme bilgisi kullanılabilir.

Abone servisleri (çağrı yönlendirme, randevu hatırlatma v.b.) kullanımı, aktivasyonu, iptali veya sorgulaması için sabit ücretler tanımlanabilir.

Ücretlendirme, çağrı esnasında, eş zamanlı olarak yapılır. Belirli krediler tahsis ederek ön-ödemeli aboneler tanımlamak mümkündür.

Çağrıların detaylı kayıtları Xymphony tarafından oluşturulup santral diskinde tutulur ve istendiğinde Xtools`a indirilir. Xtools veri tabanında saklanan görüşme detaylarında aşağıdaki bilgiler barındırılır;

santral kimlik bilgisi
tarih ve zaman
arayan numara bilgisi
aranan numara bilgisi
çağrı süresi
algılanan ücretlendirme darbeleri
gönderilen ücretlendirme darbeleri
Xtools görüşme kayıtlarını, kullanıcı tarafından belirlenen bir düzende, bağlı olduğu yazıcıya ya da dosyaya gönderebilir.

Xtools veri tabanı; lokal, NWD, ISD aramaları, abone servisleri ve toplam ücretlendirme kontörlerinin ayrı kayıtlarnın tutulduğu tablolara sahiptir.

Telesis X1 telefon santralının periyodik bakım gerektiren hiçbir donanım parçası bulunmamaktadır. Periyodik olarak yapılması önerilen tek bakım, santralın yarı-iletken diskinde tutulan görüşme kayıtlarının, diskte yer açmak amacıyla Xtools veritabanına aktarılmasıdır.

Abone ve Trank Özellikleri

Xymphony aşağıda listelenen tüm özelliklerin abone ve trank portları tarafından kullanımını sağlar. İstenen özelliklere, yön atama tablolarından ayarlanan parametrelerle, port bazında erişim engellenebilir.

Koşulsuz çağrı yönlendirme (abonenin yetkisi olan herhangi bir numaraya – mobil telefon gibi)
Meşgulde çağrı yönlendirme
Cevapsız çağrı yönlendirme
Yönlendirmeleri aş
Gecikmeli acil hat
Şifreli arama girişi
Şifre değiştirme
Kullanıcı yetkileri güncelleme
Çağrı bekletme
Çoklu çağrı bekletme
Çağrı aktarma
Konferans
Çoklu abone arama
Çağrı yakalama
Çağrı park etme
Parkdaki çağrıyı çözme
Çağrı kesme
Araya girme
Geri arama
Park edilmiş çağrı toplama
Yönlendirilmiş çağrı reddet aktivasyonu
Yönlendirilmiş çağrı reddet iptal
Yönlendirilmiş çağrıyı toplama
Son aranan numarayı arama
Kullanıcı hafızasından arama
Ortak hafızadan arama
Randevu hatırlatma servisi aktivasyonu
Randevu hatırlatma servisi iptal
Rahatsız edilmeme aktivasyonu
Rahatsız edilmeme iptali
Kötücül çağrı işaretleme
Sesli mesaj yolla
Sesli mesaj al
Kredi tanımlama
Otel odası özel durum tanımları
Sistem Özellikleri

A-Parti (arayan numara) analizi
B-parti (aranan numara) analizi
Yön tanımlama
Alternatif yön tanımlama
Eş zamanlı ücretlendirme
Çağrı ve log kayıtları
İstatistik raporlama
Çeşitli tarifeler tanımlama
Senkronizasyonda esneklik
Programlanabilir ring tonu kadansları
Programlanabilir ton seviye ve frekansları
Programlanabilir sinyalleşme parametreleri
Programlanabilir zamanlama parametreleri
Detaylı ücretlendirme opsiyonları
Sınırsız abone kategorileri
ISDN Ek (Supplementary) hizmetleri
Uzaktan bakım
Sinyal analizörü
Esnek numaralandırma
Kayıtlı anonslar
Sesli mesaj
Otel özellikleri
Kredili aboneler
MICROS Fidelio PMS protokolü desteği
Parametre saklama

Teknik Özellikler

Kullanım alanları Central Office
Kırsal alan santralı
tranzit telefon santralı
Private Branch Exchange (PBX)
IP PBX (IP santral)
Sinyal dönüştürücü
Yedekli kontrol, anahtarlama, hafıza, ses, ton

ve diğer servis donanımları

EVET
Analog abone kartları her kartta 16 devre
Sayısal abone kartları her kartta 15 devre
Trank kartları her kartta 8 devre
E&M trank kartı her kartta 4 devre
ISDN BRI kartı (S0, Uk0) her kartta 4 veya 8 ISDN devresi
Maksimum port 32,000
H.323 uçnoktası Binlerce
SIP kullanıcı Binlerce
BHCA 300,000
CPU 450 MHz Pentium veya daha üstü
Çalışma voltajı 48V DC veya 220V AC
Maksimum abone loop impedansı terminal ekipman dahil 3,000 ohm
Çalışma sıcaklığı +5 – +45
2017-04-19T17:49:10+00:00